RENOWACJA FIGURY ŚW. FLORIANA PRZY KOŚCIELE W ROZMIERCE
24.07.2017
FIGURA ŚW. FLORIANA PRZY KOŚCIELE FILIALNYM W ROZMIERCE
Z inicjatywy Zarządu OSP – Rozmierka, odnowiono figurę Św. Floriana znajdującą się na Placu kościelnym w Rozmierce. W Pracach renowacyjnych brali udział członkowie Zarządu OSP jak i mieszkańcy naszej wsi.
Materiały na renowację zostały ufundowane przez Zarząd OSP
Serdecznie dziękujemy wykonawcom renowacji
Jednocześnie czekamy na sponsora na cokolik przy tablicy pamiątkowej poświęconej ofiarom I i II wojny światowej oraz na sponsora na kostkę przy obejściu tej figury
Kilka zdań o życiu Świętego Floriana
W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Strażaka
Św. Florian żył w rzymskiej prowincji Ufernoricum – dzisiejszej Górnej Austrii, w czasach ostatniego wielkiego prześladowania chrześcijan, które rozpętał cesarz Dioklecjan na przełomie III i IV w. Był szefem kancelarii namiestnika. Jako członek chrześcijańskiej wspólnoty w Lauriacum odmówił złożenia obowiązującej urzędników i wymaganej przez cesarza przysięgi na bożków rzymskich. Stracił za to pracę i osiedlił się w pobliżu dzisiejszego St. Pölten.
Na wieść o ciężkich prześladowaniach, jakie spadły na młody Kościół w Lauriacum, powrócił tam, chcąc pomóc swym współwyznawcom. Natychmiast go ujęto i poddano ciężkim torturom: był biczowany, a jego ciało rozrywano hakami, po czym uwiązano mu kamień u szyi i zrzucono z mostu do Anizy 4 maja 304. Wraz z nim stracono też grupę chrześcijan, którzy bronili Floriana i protestowali przeciw tak okrutnemu i niesprawiedliwemu wyrokowi. Ich doczesne szczątki spoczywają w nowym głównym ołtarzu bazyliki w Lorchu. Położona nieopodal kolegiata znajduje się w miejscu pierwszego pochowania męczennika z Lauriacum. Jego odważne wyznanie dodało odwagi innym chrześcijanom do wytrwania w wierze.
Ludowa pobożność uznała go za patrona strażaków. Jest on czczony jako orędownik podczas pożarów i powodzi, patronuje też hutnikom, kominiarzom oraz piwowarom, bednarzom, węglarzom i ceramikom.
W 1971 r. austriacka diecezja Linz obrała św. Floriana za swego pierwszego patrona. Wtedy to relikwie męczennika przywiózł z Lorchu do Krakowa kard. Karol Wojtyła. W związku z przypadającą w 2004 r. 1700. rocznicą śmierci męczennika.
Florian, którego imię oznacza "kwitnący", jest symbolem "drzewa wiary" –święty ten był zawsze gotów pomagać innym ludziom, co spowodowało, że stał się nie tylko patronem strażaków.
2012 C Romuald Kubik