Jesteś tutaj

Obchody 25-lecia działalności zespołu "Silesia" z Rozmierki

Zespół „Silesia” został założony w 1992 r. przez dwie siostry: Manuelę i Natalię Przybyła, i należy do jednych z najstarszych zespołów Mniejszości Niemieckiej działających na Opolszczyźnie.
Od początku celem działalności członków zespołu było uratowanie od zapomnienia starych pieśni i tańców ludowych polskich, niemieckich i śląskich.
Na początku zespół składał się z 15 osób (dzieci i młodzież), obecnie liczy 45 osób.
Wraz ze wzrostem liczby członków zespół był dzielony na grupy pod względem wiekowym.

Już na początku swej działalności w sierpniu 1992 r. zespół wystąpił w Jemielnicy Członkowie zespołu od początku występują w opolskich strojach ludowych, jednak z czasem, w miarę możliwości, wzbogacali się o inne stroje ludowe.
W tym czasie powstał również repertuar, który z biegiem lat był wzbogacany o różne pieśni i tańce z Polski, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch i Ameryki, a także z regionu Moraw, Śląska i Bawarii.
We wrześniu 1994 r. zespół został zaproszony do Niemiec na Dzień Ojczyzny (Tag der Heimat) odbywający się w Velbert.
Od tego czasu co roku zespół występuje w tym zaprzyjaźnionym mieście. „Silesia” występowała także w innych miasta na terenie Niemiec.
Od 1994r. byli ponad trzydzieści razy ze swoim repertuarem w Bonn, Bremen, Heubach, Nürnberg, Dusseldorf, Wesel, Königswinter i Arnsberg.
W 2002 r. zespół Silesia obchodził swój mały jubileusz – 10 lat działalności. Z tej okazji został zorganizowany festyn jubileuszowy w Rozmierce.
W 2012 roku Zespół obchodził swoje 20 – lecie działalności które uświetnił wielki festyn w Szymiszowie. Zespół swoją siedzibę ma w świetlicy wiejskiej w Rozmierce, gdzie prowadzi próby i występuje na różnych imprezach okolicznościowych.
Grupa występuje w kraju i zagranicą na różnych imprezach, festynach, piknikach i przeglądach. Starsi członkowie zespołu sami układają choreografię do tańców i pieśni, powstaje przez to swoisty repertuar, który jest wizytówką zespołu. Pomysły na choreografię często rodziły i rodzą się spontanicznie - z dnia na dzień,
W czasie wzlotów, ale także i trudnych chwilach do pracy inspirował, wspomagał i podnosił na duchu członków zespołu wielki ich przyjaciel Damian Spielvogl, bez którego nieraz by się nie odbył wyjazd wraz z występem.
Członkowie zespołu nie tylko śpiewają i tańczą ale biorą również udział w pielgrzymkach mniejszości narodowych na Górze św. Anny.
Dla wielu członków zespołu próby i występy stały się częścią życia. Dziś mieszkańcy w ogóle nie wyobrażają sobie życia bez „Silesii”, która daje wiele radości i satysfakcji, zarówno młodym jak i starym. Jest ona częścią Rozmiereckiej kultury i tradycji.

Od samego początku zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień oraz plasując się na czołowych miejscach. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć:
• Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach: I miejsce (2002 r., 2003 r.), II miejsce (1995 r., 2004 r.), III miejsce (1994 r., 2005 r.).
• Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych w Leśnicy: II miejsce (2005 r.,2006 r), I miejsce (2007r.).
• Przegląd Twórczości Amatorskiej Kół TSKN „Unser Singen” – występ w 2006 r.
Zespół w ostatnich latach uczestniczył w wielu festynach i imprezach:
•6 października 2012 r. odbył się festyn integracyjny Mniejszości Niemieckiej pt. „Kultura niemiecka na przykładzie działalności zespołu Silesia – Jubileusz XX – lecia." Impreza jubileuszowa odbyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym Sabiny i Dariusza Król w Szymiszowie.
•14 października 2012 r. zespół uczestniczył w Festiwalu Muzycznym Narodów Europy "Pod wspólnym niebem" w Olsztynie. W kolejnych latach to wiele występów na imprezach takich jak:
Dożynki Gminne w Zalesiu Śląskim 30 – 31.08.2014 - 12.10.2014 r Koncert zespołów artystycznych TSKN na Śląsku Opolskim W Krapkowicach; 12 kwietnia 2015 III Izbicki Jarmark Folklorystyczny
3 października 2015 r. w Jemielnicy w Restauracji Bawarska odbył się po raz kolejny Oktoberfest.
4.06.2016 w Chrząstowicach I Wojewódzki Turniej Tańca „Czasem zakręceni”. Nasz zespół „Silesia” zajął II miejsce25.09.2016 występ w Strzelcach Opolskich na Powiatowym „Święcie chlebadożynki, uczestniczą także w pielgrzymkach w których zawsze są aktywni W bieżącym roku nasz zespół gościł na festiwalu w Finlandii. Zespół Silesia ponadto aktywnie uczestniczy w życiu kulturalno – społecznym naszej wsi

Pierwsze taneczne kroki od początku stawiają już maluchy, pięcio- i sześciolatki. – Najwięcej naszych tancerzy to młodzież gimnazjalna i starsi. Co piątek od godziny 18.00 tańczymy do późnego wieczora w świetlicy wiejskiej, która jest też siedzibą naszego DFK – mówi Michaela Dziuroń. Zespół ma w swoim repertuarze kilkanaście tańców. – Wybieramy tańce w zależności od okazji, publiczności. Mamy już przygotowane choreografie, nowe ćwiczymy przed każdym naszym wyjazdem do Velbert w Niemczech, gdzie co roku występujemy na Barbarafeier tamtejszego Ziomkostwa Ślązaków – mówi Michalina Dziuroń. Wielkim przyjacielem i fanem zespołu jest zresztą działacz Ziomostwa Damian Spielvogel. – To on zawsze organizuje nasz wyjazd do Velbert i zajmuje się wszystkim również od strony finansowej – podkreśla Michaela.
Silesia nie koncentruje się jednak tylko na historycznych tańcach. Dziewczyny szukają także nowych choreografii, inspiracj. O zapełnienie kalendarza Silesia nie musi się martwić. – Ludzie już sami do nas dzwonią, zapraszają. Szczególnie w okresie letnim mamy wiele występów. W ciągu roku na pewno ponad 20 razy pokazujemy się na jakiejś scenie – mówi Michaela, która od 2002 roku związana jest z zespołem
.
Zespół Silesia 9 września w Rozmierce uroczyście obchodził 25-lecie swojej działalności.
W uroczystości brało udział kilkaset osób zarówno mieszkańców jak i przybyłych oraz zaproszonych gości min: Nasz Ksiądz Proboszcz Andrzej Kowolik, Rafał Bartek – przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim, Ryszard Galla – Poseł na sejm oraz W-ce przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim, Henryk Rudner - Przewodniczący Zarządu Gminnego TSKN w Strzelcach Opolskich, Waldemar Gaida – Przewodniczący Zarządu Gminnego TSKN w Strzelcach Opolskich – oraz członek Zarządu Rady Powiatu.
W uroczystości występował oczywiście nasz zespół „Silesia” jako gwiazda imprezy,
Orkiestra dęta „Cementowni Górażdże, Zespół Wal-Nak, „Studio BIS” z Leśnicy; Grupa - Zjednoczone siły Rozmierki i Jędryń; orkiestra dęta „Kompanieros” z Warmątowic a zabawę taneczną uświetnił zespół „Skandal” oraz ,,Duo Cafe” Wszyscy bawili się wesoło przy prowadzącym tę imprezę prezenterze Leonardzie Malcharczyku. Było także dobre jadło u Macieja, kiełbasa, karczek, napoje i piwo oraz kołacz od Pana Kały. Wielka i udana to była impreza I pewnie nie będzie to ostatni jubileusz zespołu, bo kiedy jedni tancerze odchodzą, w kolejce są już młodsi, szkoleni od najmłodszych lat. Taka płynna zmiana pokoleń, której Silesii pozazdrościć mógłby niejeden zespół.
Silesia nigdy się nie skończy. Kiedy jedno pokolenie tancerzy wyjeżdża na studia, zakłada rodziny, idzie do pracy i na taniec nie ma już czasu, zastępuje je kolejne, już przygotowane do przejęcia pałeczki. Dzisiaj ciężar odpowiedzialności za zespół spoczywa na barkach Michaeli Dziuroń i Agaty Tarlińskiej, wcześniej zespołem kierowała Bożena Tarlińska i Rafał Kusidło.

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik