Jesteś tutaj

Wielki Festyn Majowy 2018 - podtrzymujący tradycje naszych przodków

We wtorek 1 maja 2018 r. już po raz siódmy po kilkudziesięciu latach postawiono drzewko majowe w Rozmierce (ostatni raz festyn odbył w 1944 roku na boisku przy ul. Polnej).
Uroczystość zgromadziła liczne grono mieszkańców wsi młodszych jak i starszych oraz przybyłych gości , którzy pochodem przeszli na teren przy boisku sportowym.
Festyn majowy rozpoczął się od uroczystego przeniesienia drąga na boisko. Przemarsz rozpoczął się przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej, Polnej i Powstańców Śląskich na tzw. „Kozim rynku”. Przygotowany „Moj” nieśli mężczyźni oraz młodzieńcy ze straży przy marszu granym przez orkiestrę dętą „Companieros” z Warmątowic. Z przodu kolumny szli członkowie zespołu Silesia niosąc flagę Rozmierki , za nimi szła orkiestra, kolejno strażacy niosący drąg, zespół „Silesia” przedszkole no i nasi mieszkańcy oraz przybyli goście..
Uroczystość zgromadziła liczne grono mieszkańców wsi młodszych jak i starszych oraz przybyłych gości .Po przybyciu na boisko – Przewodnicząca Rady Soleckiej przywitała pochód, wszystkich gości i mieszkańców oraz prowadziła dalszą część imprezy. Już na miejscu Moj został udekorowany trzema wieńcami z wstążkami. Następnie przyszedł czas na bardzo efektowny moment – ustawienia pionowo Moja na zabudowanym stelażu.. Bardzo sprawnie tą czynność wykonali nasi dzielni strażacy. Zgromadzona publiczność nagrodziła strażaków gromkimi oklaskami.
Rozpoczęły się występy – dla mieszkańców oraz gości prezentowały się tańcami dzieci z przedszkola i młodzież szkoły podstawowej oraz członkowie zespołu Silesia. Po tych występach mieliśmy okazję powitać gwiazdę imprezy P. Julię Ledwoch która wykonywała utwory biesiadne w wersji niemieckiej jak i polskiej.
Na koniec festynu odbyła się zabawa. Tańczącym przygrywał zespół muzyczny „Mokato”
Dla każdego było to, co lubi jedni mieli coś dla ducha, inni dla ciała. Była grillowana kiełbasa, ciasto, kawa i herbata oraz bogato zaopatrzony bufet.
. W festynie uczestniczyli między innymi zaproszeni goście: Proboszcz parafii ks. Andrzej Kowolik, Dyrektor szkoły podstawowej pani Irena Pachołek, Dyrektor Przedszkola P. Grażyna Szklorz, Radna Rady Gminy – Sołtys wsi Jędrynie Zofia Habasz oraz grono pedagogiczne zarówno z przedszkola jak i szkoły podstawowej.

Nasz Festyn majowy miał głównie na celu kultywowanie zanikłych już tradycji naszych przodków oraz pokazanie i przekazanie młodszemu pokoleniu wartości dziedzictwa kulturowego ,walorów oraz dorobku naszych przodków - który był ich częścią lokalnej tradycji wpisanej od wielu pokoleń.
Pokazaliśmy młodszemu pokoleniu wartości pielęgnowania tych tradycji oraz umożliwiliśmy dobrą integrację wszystkim mieszkańcom naszej wioski tym najmniejszym, większym jak i dorosłym.

Dziękujemy naszym sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do zorganizowania tego festynu.

Organizatorem imprezy byli: Sołtys, Rada sołecka, DFK przy współpracy Grupy Odnowy oraz OSP.

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik