Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zwane inaczej Boże Ciało w Rozmierce wierni w godzinach popołudniowych przeszli w procesji do czterech ołtarzy w tym roku ulicą Strzelecką.
Wcześniej przed południem uroczystość Bożego Ciała była w Rozmierzy.
W tym roku niestety padał deszcz i było też chłodno.
Mimo nie najlepszej pogody w każdej wiosce w procesji uczestniczyło kilkaset wiernych.
W parafii Klucz na Boże Ciało we wszystkich miejscowościach mieszkańcy układają kwiatowe dywany.
W Klucz ta tradycja jest kontynuowana od ponad 100 lat.
Początkowo były do kwiatowe kobierce przy ołtarzach, a z czasem zaczęto układać kwietne dzieła sztuki na całej trasie procesji.
W Klucz, Olszowie i Zimnej Wódce jest to już tradycja od wielu lat.
W tym dwóch ostatnich wioskach kwiatowe kobierce zaczęto układać w latach 70-tych XX wieku.
Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona w XIII wieku na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liege. W 1252 r. została ona rozszerzona na Germanię. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał, przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi.
Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.
W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Opracował: Piotr Smykała
2012 C Romuald Kubik