Jesteś tutaj

Silesia wystąpiła w Velbert i Düsseldorfie

W dniach 27-29 listopada 2015 r. nasz zespół Silesia był w niemieckim Velbert w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, gdzie wspólnie z członkami Ziomkostwa Śląsk (niem. Landsmannschaft Schlesien) brała aktywny udział w obchodach Barbórkowych (niem. Barbarafeier) i Spotkaniu Adwentowym (niem. Adwentsfeier).

W sobotę po południu 28 listopada Silesia wystąpiła w Spotkaniu Adwentowym w Domu Niemieckim Wschodnioeuropejskiego Forum Gerharta Hauptmanna w Düsseldorfie.
Wieczorem grupa Silesia uczestniczyła w Barbórce organizowany przez Ziomkostwo Śląsk w Velbert.
W tym roku święto było wyjątkowe. Członkowie grupy wręczyli kilku osobom świąteczne prezenty i upominki.
Joachim Karwoczik został odznaczony najwyższym odznaczeniem Związku Ślązaków w Niemczech ? Śląskim Krzyżem (Schlesierkreuz) za pracę na rzecz kultury i Związku Ślązaków. Laudację wygłosił federalny przewodniczący Ziomkostwa Śląsk w Niemczech (Bundesvorsitzender der Landsmannschaft Schlesien in Deutschland) ? Stephan Rauhut, który potem odznaczył zaskoczonego i wzruszonemu Joachimowi Karwoczikowi. To postać bardzo znana w Westfalii i na Śląsku. Joachim Karwoczik urodził się w 1940 r. w Bytomiu (Beuthen).
Rodzina po 1945 r. pozostała na Śląsku, ale nie na długo. Po kilkunastu latach upokorzeń oraz utraty tożsamości w Polsce Ludowej rodzina wyjechała w 1957 r. do Republiki Federalnej Niemiec. Przed wyjazdem Joachim Karwoczik w Polsce ukończył średnią edukację.
W Niemczech Zachodnich ukończył studia i pracował jako nauczyciel w szkole, aż do emerytury. W latach 70. XX w. związał się z Ziomkostwem Śląsk w Velbert.
Od 1982 r. do dzisiaj zajmuje się kulturą w Ziomkostwie Śląsk w Velbert (Kulturreferent der Landsmannschaft Schlesien in Velbert).
Jest też przewodniczącym Związku Wypędzonych oraz członkiem Rady Doradczej Miasta ds. Wypędzonych i Przesiedlonych w Velbert.
Od wielu lat nadzoruje projekty i pracę na rzecz kultury, buduje mosty międzypokoleniowe i promuje Małą Ojczyznę w Niemczech jaką jest jego ukochany Śląsk.
Z krwi i kości jest typowym Górnoślązakiem ? spokojny i opanowany, ale też zadziorny, towarzyski, życzliwy, rodzinny i pracowity. Joachim Karwoczik jest też przyjacielem grupy Silesia z Rozmierki i co roku pomaga w organizowaniu pobytu grupy w Velbert.
Punktem kulminacyjnym Barbórki był taniec sztygarski (niem. Steigerreigen), w którym nasi chłopcy z Rozmierki brali w nim udział w strojach górników, a dziewczęta w strojach śląskich. Razem wszyscy śpiewali ?Glückauf! Glückauf! Der Steiger kommt!?, a potem była zabawa do późnych godzin nocnych.

W uroczystościach brało udział wielu znakomitych osób m. in.:
- zastępca burmistrza Velbert i deputowany do Landtagu w Düsseldorfie (Mitglied des Landtages) ? Volker Münchow,
- deputowany do Bundestagu (Mitglied des Bundestages) ? Peter Beyer,
- federalny przewodniczący Ziomkostwa Śląsk w Niemczech (Bundesvorsitzender der Landsmannschaft Schlesien in Deutschland) ? Stephan Rauhut,
- dyrektor federalny Ziomkostwa Śląsk w Niemczech i przewodniczący Ziomkostwa Śląsk w Velbert (Bundesgeschäftsführer der Landsmannschaft Schlesien in Deutschland) ? Damian Spielvogel,
- byli burmistrzowie Velbert ? Heinz Schemken i Klaus Mühlhoff,
- radny Peter Schmidt.

W niedzielę 29 listopada zespół brał udział w uroczystej mszy św. ku czci św. Barbary w kościele pw. św. Jana Bosco w Velbert-Birth.
Grupa wystąpiła w strojach śląsko-górniczych. Niektórzy członkowie grupy służyła jako Liturgiczna Służba Ołtarza.
W mszy św. uczestniczyli też żołnierze Bundeswehry i Rodziny Kolpingowskie.
Po południu wszyscy spotkaliśmy się w sali parafialnej kościoła pw. św. Pawła, gdzie odbyła się część artystyczna.
Silesia zaprezentowała kilka swoich tańców. Na koniec przybył święty Mikołaj (Joachim Karwoczik), który wysłuchał wiersze i pieśni dedykowane do świętego Mikołaja, który po krótkim namyśle obdarował wszystkie dzieci na sali drobnymi prezentami.

W poniedziałek 30 listopada po śniadaniu, niechętnie zapakowaliśmy się do autokaru i szczęśliwie wróciliśmy do Rozmierki. Jak zwykle pozostało nam wiele miłych wspomnień z tego wyjazdu i już cieszymy się na kolejny? Przejazd umożliwiła firma transportowa Orland-Eurobus. Dziękujemy kierowcom autokaru Zbyszkowi Ginko i Frankowi Koziołkowi za bezpieczną i miłą podróż.
Wyjazd jak co roku organizował przyjaciel zespołu Damian Spielvogel. To dzięki jego zaangażowaniu i pracy, grupa z Rozmierki może uczestniczyć w Barbarafeier i Adwentsfeier.
Grupa z Rozmierki przez trzy dni mieszkała w Jugendherberge & Gästehaus Velbert. Tu też spożywali posiłki oraz świetnie bawili się w czasie wolnego czasu.
Wiele osób mieszkających w Niemczech specjalnie przychodzi i przyjeżdża z innych miejscowości zobaczyć repertuar zespołu.
Przeważnie są to Ślązacy lub ich potomkowie, ale też inne osoby nie związane ze Śląskiem, które pragną zobaczyć tańce Silesii.
Ciekawostką jest to, że Barbórka, spotkanie Adwentowe i Świąteczne w Velbert odbywają się każdego roku w pierwszy weekend adwentu, a nie w tygodniu.
Tak jest od wielu lat ze względów organizacyjnych i jak też czasu mieszkańców.
Grupa taneczna Silesia działa nieprzerwanie od 1992 r. Zespół tworzą młodzi ludzie w wieku od 7 do 30 lat. Raz w tygodniu się na próbach świetlicy w Rozmierce.
Przed wyjazdem do Niemiec ćwiczą nawet 3 razy w tygodniu, a także potem na miejscu w Velbert. To nie tylko występy i przyjemności, lecz żmudne i pracowite ćwiczenia oraz ciągłe próby nad udoskonaleniem repertuaru. Wszystko musi grać. Wyjazd dla członków zespołu jest nagrodą dla wszystkich za zaangażowanie i ciężką pracę.
Członkowie zespołu są jak rodzina. Starsi pomagają i uczą młodszych, wspólnie się bawią i pracują. Członkowie zespołu od początku występują w opolskich strojach ludowych, jednak z czasem, w miarę możliwości, wzbogacali się o inne stroje ludowe. Powstał również repertuar, który z biegiem lat był wzbogacany o różne pieśni i tańce z Polski, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch i Ameryki, a także z regionu Moraw, Śląska i Bawarii. Tak jest od ponad dwudziestu lat. Dla wielu członków zespołu próby i występy stały się częścią życia.
Dziś mieszkańcy w ogóle nie wyobrażają sobie życia bez Silesii, która daje wiele radości i satysfakcji, zarówno młodym jak i starszym. Jest ona częścią rozmierskiej kultury i tradycji.

W tym roku w Velbert byli: Agata Tarlińska, Justyna Tarlińska, Michaela Thomalla, Jan Thomalla, Bożena i Michał Ozimek, Ewelina Hornik, Tomasz Michałków, Dorota Biniek, Weronika Biniek, Marek Hudzik, Ewa Glik, Agnieszka Szwinge, Karolina Kalka, Sandra Piontek, Natalia Piontek, Łukasz Janik, Filip Janik, Adriana Dambiec, Anna Nocoń, Natalia Ploch, Emila John, Bartłomiej Brodacki, Patryk Brodacki, Patrycja Mróz, Dominika Mróz i Piotr Smykała.
Silesia dziękuje wszystkim, którzy zorganizowali przejazd oraz nasz pobyt w tym zaprzyjaźnionym mieście.

Do zobaczenia w 2016 roku!!!
Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik