Jesteś tutaj

ODNOWIENIE KRZYŻA NA PASTERNIKU UPAMIĘTNIAJĄCEGO OFIARY PANUJĄCEJ W XIX WIEKU EPIDEMII CHOLERY.

Od zamierzchłych czasów ludzie nękani byli różnymi chorobami i epidemiami. Jedną z groźniejszych była epidemia cholery która nawiedziła także nasze tereny.

Nieuchronną konsekwencją zarazy było powstawanie cmentarzy cholerycznych. Z reguły wybierano na nie miejsca odosobnione, z których korzystać mogło kilka wsi.. Z czasem powstawały na nich krzyże i kapliczki upamiętniające zmarłych.

Powstanie krzyża na terenie wsi Rozmierka przy ul. Pasternik, wiąże się z ogromną tragedią, która miała u nas miejsce pod koniec XIX w. W owych czasach panowała straszna choroba - cholera. Dziesiątkowała ona mieszkańców pobliskich wsi i groziła całkowitym wymarciem okolicznych wiosek Osieka, Kadłuba, Rozmierki, Podborzan i Jędryni.
Krzyż na „Pasterniku” został postawiony w XIX wieku na mogile zmarłych na zarazę z Rozmierki, Jędryni i Podborzan oraz być może z innych miejscowości. Ze względu na piaszczysty i oddalony od zabudowań teren, ludzie postanowili grzebać zmarłych w masowych grobach, w wyniku tego powstało wielkie cmentarzysko. Krzyż stał już w czasie panującej zarazy. Po wielu latach zbutwiał i było trzeba wymienić na nowy.
Przed 1914 rokiem Piotr Urbańczyk (Peter Urbantzyk 1876 - 1966) miał sen o krzyżu. Według snu miał on postawić nowy krzyż. Jeśli wykona to zadanie nie pójdzie na wojnę i nie zginie na froncie. W rzeczywistości został powołany do armii niemieckiej, ale zachorował na malarię i został zwolniony do domu. Jako wotum wdzięczności z ocalenie życia w 1923 roku postawił duży drewniany krzyż, który tam stał do lat 60-tych XX wieku. W roku 1963 rodzina Urbańczyków postawiła w miejscu krzyża drewnianego, krzyż murowany, który jest odnawiany przez dalsze pokolenie i tak trwa do dnia dzisiejszego.

Zachowane do dziś cmentarze choleryczne są niemymi świadkami tamtych dramatycznych wydarzeń. W obowiązku mamy zachować pamięć o wydarzeniach które w tamtym czasie miały miejsce na naszym terenie.

Krzyż odnowiono ze środków i inicjatywy Zarządu Mniejszości Niemieckiej w Rozmierce przy współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rozmierka „Nasza Rozmierka”.

Serdecznie dziękujemy wykonawcom

Zarząd DFK – Rozmierka
Zarząd Stowarzyszenia „Nasza Rozmierka”.

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik