Jesteś tutaj

Zespół taneczno-wokalny ?Silesia? z Rozmierki

Zespół ?Silesia? został założony w 1992 r. przez dwie siostry: Manuelę i Natalię Przybyła, i należy do jednych z najstarszych zespołów Mniejszości Niemieckiej działających na Opolszczyźnie. Od początku celem działalności członków zespołu było uratowanie od zapomnienia starych pieśni i tańców ludowych polskich, niemieckich i śląskich. Na początku zespół składał się z 15 osób (dzieci i młodzież), obecnie liczy 48 osób (2012 r.). Wraz ze wzrostem liczby członków zespół był dzielony na grupy pod względem wiekowym. Obecnie składa się z trzech grup: młodsza (21 osób), średnia (18 osób) i starsza (15 osób). Zespołem obecnie kierują: Bożena Tarlińska i Rafał Kusidło, wcześniej zespołem kierowała Karina Mróz.
Początkowo próby odbywały się w sali świetlicy wiejskiej w Rozmierce. Już w sierpniu 1992 r. zespół wystąpił w Jemielnicy. Niestety z powodu ciasnoty w świetlicy zespół musiał szukać nowego lokalu. I tak w 1994 r. dzięki staraniom rodziców dzieci z zespołu udało się uzyskać pomieszczenie przy ulicy Strzeleckiej. Od tego czasu zespół tak naprawdę zaczął działać.

Członkowie zespołu od początku występują w opolskich strojach ludowych, jednak z czasem, w miarę możliwości, wzbogacali się o inne stroje ludowe. W tym czasie powstał również repertuar, który z biegiem lat był wzbogacany o różne pieśni i tańce z Polski, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch i Ameryki, a także z regionu Moraw, Śląska i Bawarii. We wrześniu 1994 r. zespół został zaproszony do Niemiec na Dzień Ojczyzny (Tag der Heimat) odbywający się w Velbert. Od tego czasu co roku zespół występuje w tym zaprzyjaźnionym mieście. ?Silesia? występowała także w innych miasta na terenie Niemiec. Od 1994r. byli ponad trzydzieści razy ze swoim repertuarem w Bonn, Bremen, Heubach, Nürnberg, Dusseldorf, Wesel, Königswinter i Arnsberg.

W 2002 r. zespół Silesia obchodził swój mały jubileusz ? 10 lat działalności. Z tej okazji został zorganizowany festyn jubileuszowy w Rozmierce. W 2009 r. zespół powrócił z powrotem do świetlicy wiejskiej w Rozmierce, gdzie prowadzi próby i występuje na różnych imprezach okolicznościowych.
Grupa występuje w kraju i zagranicą na różnych imprezach, festynach, piknikach i przeglądach. Starsi członkowie zespołu sami układają choreografię do tańców i pieśni, powstaje przez to swoisty repertuar, który jest wizytówką zespołu. Pomysły na choreografię często rodziły i rodzą się spontanicznie - z dnia na dzień, jak powiedział ich przyjaciel z Velbert ? Joachim Karwoczik: ?Wy to możecie zawsze coś zrobić Rein spontan?. W czasie wzlotów, ale także i trudnych chwil do pracy inspirował, wspomagał i podnosił na duchu członków zespołu wielki ich przyjaciel Damian Spielvogl, bez którego nieraz by się nie odbył wyjazd wraz z występem.
Członkowie zespołu nie tylko śpiewają i tańczą ale biorą również udział w pielgrzymkach mniejszości narodowych na Górze św. Anny. Dla wielu członków zespołu próby i występy stały się częścią życia. Dziś mieszkańcy w ogóle nie wyobrażają sobie życia bez ?Silesii?, która daje wiele radości i satysfakcji, zarówno młodym jak i starym. Jest ona częścią rozmierskiej kultury i tradycji.
Repertuar zespołu składa się między innymi:
? Sternpolka (1992 r.)
? Zigeunerpolka i Kegelkoenig (1993 r.)
? Kreuz Koenig (1994 r.)
? Tirolerpolka (2003 r.)
? Silesia in Bayern (2007 r.)
? Chickentanz (2008 r.)
? Akkordeonpolka, Italianopolka i Cotton Eye Joe (2009 r.)
? Lajkonikpolka i Sommerliebetanz (2010 r.)

Od samego początku zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień oraz plasując się na czołowych miejscach. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć:
? Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach: I miejsce (2002 r., 2003 r.), II miejsce (1995 r., 2004 r.), III miejsce (1994 r., 2005 r.).
? Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych w Leśnicy: II miejsce (2005 r., 2006 r.), I miejsce (2007 r.).
? Przegląd Twórczości Amatorskiej Kół TSKN ?Unser Singen? ? występ w 2006 r.

Zespół w ostatnich latach uczestniczył w wielu festynach i imprezach:
?6 października 2012 r. odbył się festyn integracyjny Mniejszości Niemieckiej pt. ?Kultura niemiecka na przykładzie działalności zespołu Silesia ? Jubileusz XX ? lecia." Impreza jubileuszowa odbyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym Sabiny i Dariusza Król w Szymiszowie.
?14 października 2012 r. zespół uczestniczył w Festiwalu Muzycznym Narodów Europy "Pod wspólnym niebem" w Olsztynie.
?3 maja 2014 r. zespół Silesia wystąpił gościnnie na Suchych Łanach w obchodach Dnia Strażaka i święta Drzewka Majowego (niem. Maibaum).
?2014 roku zespół Silesia otrzymał nominację do nagrody Laura Ziemi Strzeleckiej za rok 2013 w kategorii Działalność Kulturalna.
?11 maja 2014 r. zespół Silesia uczestniczył w II Jarmarku Folklorystycznym w Izbicku.
?rok 2014 ? to wiele występów na imprezach: dożynki w Lichyni, festyn w Dolnej, Oktoberfest w Jemielnicy, jak co roku występy w niemieckim Velbert.
Opracował: Piotr Smykała

2012 C Romuald Kubik

Błąd | Oficjalna strona wsi Rozmierka

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.
slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Komunikat o błędzie

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer