W dniu 13 lipca 2015 r. na cmentarzu parafialnym w Rozmierzy ekshumowano szczątki żołnierzy niemieckich, którzy tragicznie zginęli z rąk żołnierzy Armii Czerwonej.
Pod koniec stycznia 1945 r. żołnierze niemieccy zostali schwytani w pobliżu klasztoru sióstr i zabici kolbami karabinów (o czym świadczą rozbite czaszki po ekshumacji) przez Sowietów.
Tam leżeli ponad dwa tygodnie, a potem w połowie lutego zostali pochowani bezimiennej mogile na cmentarzu parafialnym w Rozmierzy.
Przez wiele lat mogiłą się opiekowała Anna Kapica z Rozmierki oraz osoby z Jędryń.
Do dnia ekshumacji nie było wiadomo ilu żołnierzy zostało pochowanych.
Mówiło się od jednego do trzech. Po odkryciu ziemi okazało się, że w mogile spoczywa aż sześciu żołnierzy.
Skąd wiemy, że byli żołnierzami? Wśród szczątków znaleziono kilka zachowanych guzików, monetę francuską, zamki błyskawiczne.
Niestety nie znaleziono niczego co można by ich zidentyfikować ? nieśmiertelniki czy dokumenty. Po prostu ktoś je zabrał przed pogrzebaniem.
Drugą ekshumację przeprowadzono 14-15 lipca na prywatnym gruncie przy ul. Marka Prawego w Strzelcach Opolskich.
Wydobyto szczątki 13 żołnierzy niemieckich, którzy także zginęli z rąk Sowietów, prawdopodobnie 20/21 stycznia 1945 r. jak do miasta wkroczyła Armia Czerwona.
Ich ciała leżały do połowy lutego 1945 r. na węglu na posesji Czaji.
Następnie na polecenie władz wojskowych zostały złożone do zbiorowej mogiły przez Filipa Nowary i Michała Wręczyckiego z Mokrych Łan.
Nie zginęli w walce, lecz po poddaniu zostali brutalnie zabici.
Po ekshumacji okazało się, że ich czaszki były roztrzaskane. Tylko jeden miał ślad po kuli w czaszce.
To znaczy, że zostali skatowani kolbami karabinów.
Według protokołu z 1949 r. w mogile miał spoczywać żandarm policji niemieckiej Johann Weiss (1901-1945) z Jemielnicy (Himmelwitz).
Jego szczątki zostały rozpoznane przez zachowane pagony policyjne oraz kości datowane na wiek około 45 lat.
Szczątki następne podane zostaną weryfikacji, opisane i zabezpieczone.
Następnie wszystkie szczątki zostaną przewiezione na cmentarz żołnierzy niemieckich w Nadolicach Wielkich koło Wrocławia, gdzie jesienią zostaną uroczyście pochowane.
Jeżeli ktoś wie, gdzie spoczywają żołnierze niemieccy, bardzo proszę o kontakt przez stronę internetową Rozmierki lub osobiście.
Opracował:
Piotr Smykała
2012 C Romuald Kubik