Jesteś tutaj

Nie żyje Elenora Dlugosh-Goodley – Honorowa Obywatel Gminy i Miasta Strzelce Opolskie, Ambasador Współpracy i Partnerstwa Śląsko-Teksańskiej

Z wielkim smutkiem i bólem informujemy, że wieczorem w drugi dzień Wielkanocy 13 kwietnia 2020 r. w wieku 83 lat zmarła Elenora Dlugosh-Goodley – Honorowa Obywatel Gminy i Miasta Strzelce Opolskie, Ambasador Współpracy i Partnerstwa Śląsko-Teksańskiej oraz wielki przyjaciel ukochanej ziemi śląskiej.
To dzięki jej i rodzinie oraz później kilkoma osobami z hrabstwa Bandera, m.in. komisarzom Bruce Elikera i Doug Kinga nawiązała po wielu latach związki z Rozmierzą i gminą Strzelce Opolskie. Bardzo pomocny w nawiązaniu pierwszych kontaktów był ks. dr Franciszek Kurzaj, który od ponad 30 lat pracuje wśród śląskich Teksańczykach, mających korzenie z ziemi Śląskiej oraz co roku organizuje ich przyjazd na ziemię przodków.
Dzięki jej zaangażowaniu, młodzież szkolna z terenu gminy Strzelce Opolskie nawiązała aktywny kontakt z młodzieżą z Bandery oraz kontaktów z mieszkańcami – miał szczególny charakter, który był wyrazem z płynącego serca powrotu na ziemię przodków. Już jako mała dziewczynka interesowała się skąd my tu się wzięli w tym Teksasie i obiecała sobie, że kiedyś przyjedzie do rodzinne wsi swojego przodka.
Tak bardzo chciała tu na naszej ziemi przebywać i odpoczywać oraz patrzeć z wielką ciekawością na nasze życie, tradycje i zwyczaje, które w Teksasie nie znano.
Uwielbiała nasze kroszonki, które zawsze za każdym razem będąc na Śląsku, zabierała do Teksasu a myśmy ją często dawali w prezencie.
Los sprawił, że odeszła w dniu kiedy u nas jest Śmigus Dyngus – chłopcy polewają wodą dziewczęta a te obdarowują ich właśnie kroszonkami.

Elenora Dlugosh-Goodley zawodowe pracowała jako stewardesa w liniach lotniczych Delta. Nawet została miss stewardes.
Największą pasją była historia regionu i szukanie przodków swojej i innych rodzin. Była pisarzem i redaktorem oraz członkiem grupy historycznej „Bandera County Historical Commission”. Wydawała co tygodniowe publikacje w kurierze Bandery, gdzie opisywała historie śląskich i niemieckich emigrantów i ich potomków, którzy osiedlili się w hrabstwie Bandera.
W periodyku Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Teksasie, opisała historię 150 rodów pochodzących z terenów jej przodków. Opisała także najsławniejszych z Długoszów w książce pt. „Polskie ślady – najsławniejsi Długosze”.

Wielkimi przyjacielami z Rozmierzy, Elenory Dlugosh-Goodley byli – „ojciec” kontaktów i partnerstwa Bandera-Rozmierz Alfred Mrohs (1930–2017) i ks. prob. Andrzej Kowolik (1953–2018). Wieś Rozmierz dla niej była najważniejsza, to tu zawsze mieszkała jak przyjeżdżała z dalekiego Teksasu.
Bardzo lubiła kościół parafialny. Bo tu byli ochrzczeni i zawierali małżeństwa jej przodkowie. W 2006 r. Elenora Dlugosh-Goodley wraz z innymi Teksańczykami uczestniczyła w wielkim jubileuszu 750 lat Rozmierzy. W kościele Elenora i jej mąż John odnowili przysięgę małżeńską w obecności ks. prob. Andrzeja Kowolika, który udzielił im błogosławieństwa.
W czerwcu 2007 r. z inicjatywy Rady Miejskiej Strzelec Opolskich otrzymała tytuł Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Strzelce Opolskie. Podczas ceremonii komisarz hrabstwa Bandera, Bruce Eliker poinformował, że każdy pierwszy tydzień czerwca będzie obchodzony w Banderze jako tydzień Strzelec Opolskich. Już w 2008 r. Grupa Obywatelska reprezentowała Miasto i Gminę Strzelce Opolskie w Banderze na obchodach Dni Strzelec Opolskich. Też w 2008 r. Teksańczycy ufundowali jeden ze dzwonów dla kościoła w Rozmierzy.

12 czerwca 2011 r., w czasie pobytu Teksańczyków w Polsce odbyła się Gala Teksańska w Rozmierzy wraz z odsłonięciem i poświęceniem pomnika „Serce od Serca”.
Pomnik został ustawiony przy kościele parafialnym św. Archanioła Michała. Wykonany z kamienia wapiennego mur symbolizuje ścianę domu z którego wyjeżdżali za ocean.
Obok wystawiono trzy stare dzwony, symbolizujące bicie serc dla przyjaciół ze Śląska, którzy znaleźli się w Teksasie. Najważniejszym elementem pomnika jest grawerton metalowy przedstawiający serce, w którym umieszczono dwie krainy z symbolami – Strzelca i Kowboja. Powyżej jest napis w języku polskim i angielskim: „Tu wszystko się zaczęło… wyjazd, tęsknota, powrót do korzeni” („It all began here… departure, homesickness, return to the roots”). Symbolicznego odsłonięcia dokonały osoby, które mają swoje korzenie w parafii Rozmierz. Ze strony teksańskiej: Elenora Dugosh-Goodley, jej brat Roy Dugosh i Emily Frerich, a ze strony śląskiej: Alfred Mrohs, Róża Witoń i Piotr Smykała. Na Gali wszyscy Teksańczycy i najbardziej zaangażowane osoby we współpracy Śląsko-Teksańskiej otrzymali imienne Honorowe Wyróżnienie.
Zawsze uśmiechnięta, życzliwa i otwarta do ludzi. Uwielbiała dzieci i młodzież, która dla niej była ważna. Wiele włożyła pracy i wysiłku, żeby przekazać młodemu pokoleniu, skąd pochodzą ich przodkowie. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy Teksańczycy mogli przyjechać na ziemię przodków a My z ziemi strzeleckiej jechać do Teksasu zobaczyć, gdzie to ponad 160 lat temu wyemigrowali Ślązacy. Dla obu stron było to niesamowite spotkania i wielkie przeżycia, które zapamiętamy do końca życia.
Pozostaniesz w Naszych Sercach na zawsze. Dziś mam teraz będzie Cię bardzo brakować.
Spoczywaj w pokoju.

Skąd przodkowie śp. Elenory pochodzili? Właśnie z Naszej ziemi – Rozmierzy. Rodzina obecnie jest bardzo liczna w Teksasie i innych stanach.
Poniżej skrócony wywód rodziny Dlugosch, Dlugos, Dugosh:
• Johann/John Dlugosch/Dugosh (1819/23–1899) z Rozmierzy. Był synem Jacoba i Anny z d. Sowka.
Johann/John był żonaty z Franciską z d. Kasperczyk z Grodziska (1817/20–1897). Ślub małżonkowie wzięli w 1847 r. w kościele pw. Archanioła Michała w Rozmierzy.
Do Teksasu przybyli 3 grudnia 1854 r. na statku Weser.
Małżeństwo miało dzieci: Catherine, Constantin/Coustian (1850–1936), Joseph – urodzili się w Rozmierzy; John Jacob Jr. Francis, Kasper i Martiena – urodzili się w Teksasie.
• Constantin/Coustian Dlugosch/Dugosh (1850–1936) z Rozmierzy był żonaty z Agnes z d. Halamunda/Halamuda (zm. 1935 r.) z okolic Izbicka. Ślub wzięli w 1872 r. w Teksasie.
Do Teksasu Constantin/Coustian (1850–1936) przybył 3 grudnia 1854 r. na statku Weser z rodzicami i siostrą.
Małżeństwo miało dzieci: Dominic (zm. 1931 r.), Mitchell, Jacob i Mary.
• Dominic Dugosh (zm. 1931 r.) urodzony w Teksasie był żonaty z Annie z d. Anderwald (zm. 1960 r.). Ślub wzięli w 1904 r. w Teksasie.
Małżeństwo miało dzieci: Hubert (zm. 1968 r.), Josephine, Clement, John, Frank, Matilda, Balbina, Therese, Catharine i Dominic.
• Hubert Dugosh (zm. 1968 r.) był żonaty z Catherine z d. Laskowsku (zm. 1992 r.).
Małżeństwo miało dzieci: Ignatius (Nash), Conrad, Elenora (1937–2020), Elizabeth, Albina (Beanie), Josephine, Lucille, Richard, Mary, Genevieve, Roy i Danny.
• Elenora Dugosh-Goodley (1937–2020) była zamężna z oficerem sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Johnem Googley (1937–2015). Małżeństwo miało dzieci: Lori, Joan, Bonnie.

Opracował:
Piotr Smykała
Bibliografia:
History of Bandera County Texas, Bandera 1986

Mrohs A., Wspomnienia Alfreda Mrohsa z Rozmierzy, Rozmierz 2010

Images of America, Bandera County, Frontier Times Museum 2010

Śląscy Teksańczycy, Emigracja ze Śląska do Teksasu w latach 1852 – 1859. Przekł. i przyg. do druku Reisch W., Opole 2004

Śląscy Teksańczycy II, Emigracja ze Śląska do Teksasu w latach 1853 – 1870. Przekł. i przyg. do druku Reisch W., Opole 2007

Polish Texans, Bandera, Bandera County, Texas, Periodical of the Polish Genealogical Society of Texas, Special Edition 2005

https://slask-texas.org/pl/

Rok: 

2012 C Romuald Kubik

Błąd | Oficjalna strona wsi Rozmierka

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.
slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Komunikat o błędzie

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer