Jesteś tutaj

Kapliczka pw. św. Barbary z 1879 roku

Wnętrze kaplicy na Podborzanach
Wnętrze kaplicy na Podborzanach

Kapliczka została wybudowana w 1879 r. przez rodzinę Mathejka z Podborzan. Rok budowy kapliczki widnieje na krzyżu metalowym umieszczonym na zwieńczeniu kapliczki.
Kapliczka położona jest na byłej posesji Mathejki szczytem wyjściowym do drogi. Wewnątrz ołtarz nad min obraz świętej Barbary, oraz obrazy Matki Boskiej Bolesnej i Pana Jezusa. Na bocznych ścianach umieszczone są stacje drogi krzyżowej. Na bocznej ścianie umieszczona jest mała gablota w której jest biała poduszka poświęcona Annie Matejka (17.07.1932 ? 03.12.1952) zmarłej na cukrzycę.
Zbudowana z cegły, częściowo otynkowana, nakryta dwuspadowym zadaszeniem z dachówki. Z przodu kapliczki nad wejściem w niszy znajduje się figura Matki Boskiej, powyżej umieszczony jest mały dzwon. Szczyt półkolisty z czteroma kolumnami z cegły zakończony małym metalowym krzyżem z datą 1879 na zwieńczeniu.
Budowla powstała na pamiątkę dwóch wydarzeń. W czasie wojny prusko-austriackiej w 1866 r. poległ jeden ze synów z rodziny Matheyka, Johann. Według przekazów ustnych na wojnie prusko-francuskiej w latach 1870?1871 poległ też inny przedstawiciel rodziny ? Josef. Po tych tragicznych wydarzeniach rodzina Matheyka zdecydowała się o wystawienie okazałej kapliczki z ich posagów.
Kapliczka została poświęcona św. Barbarze patronce dobrej śmierci. Przez wiele pokoleń kapliczką opiekowała się rodzina Mathejka. Mimo, że rodzina nie mieszka już w tym miejscu, uczestniczy w remontach kapliczki oraz krzyża drewnianego stającego przy drodze w kierunku Farskiej Kolonii. Obecnie kapliczką opiekuj się rodzina Krawiec.

W 2005 r. kapliczka została gruntownie odnowiona. Zmieniono dach, odnowiono wnętrze i elewację. Remont został wykonany przez rodzinę Matejka, Pordzik, Krawiec oraz mieszkańców Podborzan i Pustkowia. Do wykonania remontu kapliczki przez pewien czas nawiała wszystkich inna krewna z Matejkami - Gertruda Kałuża z Adamowic, która włożyła wiele sił, czasu, środków i wielkiego serca, żeby udało się uratować jedną z piękniejszych kapliczek w naszym regionie. Po remoncie została ponownie poświęcona przez proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich ks. Wolfganga Jośkę.

W dniu św. Barbary (4 grudnia) co roku jest odprawiana tutaj msza św. w intencji poległych, zaginionych i zmarłych na wojnach z Podborzan, Farskiej Koloni i Rozmierki.

Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik