Jesteś tutaj

Kapliczka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Strzeleckiej

Kapliczka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Rok 2008
Kapliczka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Rok 2008

Za min powstała kapliczka, przedtem stała dzwonnica wiejska, którą postawiono w XVIII wieku. Według mapy z 1827 r. dzwonnica stała po przeciwnej stronie przy obecnej posesji od Poloka.
Dzwonnica u podstawy jest kwadratowa, murowana z kamienia wapiennego, polnego i cegły, z sklepieniem żeglastym, otynkowana od środka i na zewnątrz. Na zewnątrz dzwonnica jest rozdzielona gzymsem na dwie kondygnacje. W wnęce znajduje się stara figura św. Jana Nepomucena. Wejście i okna zamknięte łukiem półkolistym, lekko nadwieszonym. Dach jest namiotowy, dwukondygnacyjny opierzony blachą, na szczycie znajduje się krzyż metalowy. Na dzwonnicy jest założony mały dzwon pochodzący z 1948 roku.

Do dzwonnicy w latach 1922 ? 1923 została dobudowana część sakralna do odprawiania nabożeństw. Część ta została zbudowana z inicjatywy ówczesnego sołtysa Józefa Kapicy (Josef Kapitza), który w latach 1921 ? 1927 był sołtysem we wsi. Przy budowie pomagali mieszkańcy wioski. Została zbudowana z cegły i kamienia wapiennego, jest otynkowana, z dwoma oknami, dach dwuspadowy kryty dachówką, w szczycie jest umieszczony metalowy krzyż. Sołtys osobiście wypalał cegłę z gliny wydobytej na ?Pioskach? i ?Rudzinkach? w Rozmierce. Była wykonana w cegielni położonej w lesie, która należała do Alfreda Grafa Strachwitz.

W ołtarzu kiedyś wisiał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przywieziony przez Józefa Kapicę (Josef Kapitza) z pielgrzymki na Jasną Górę. Obraz został oprawiony u szklarza w Strzelcach Wielkich (Gross Strehlitz). Obecnie jest nowszy i mniejszy obraz Matki Jasnogórskiej. Ołtarz zbudowany z cegły, otynkowany, z przodu inskrypcja znaku Chrystusa, nakryty obrusem. Z lewej strony ołtarza jest figura Chrystusa Króla, a z prawej strony Matki Boskiej ofiarowane przez rodzinę Długosz w pewnej intencji.

Kapliczka była wielokrotnie remontowana przez mieszkańców Rozmierki z pomocą proboszcza z Rozmierzy, ostatni remont został wykonany w latach 2005 ? 2007. Remont dachu wykonali dekarze Karol i Grzegorz Knapik z Krośnicy, a mury i wnętrze kapliczki wyremontowali społecznie mieszkańcy wsi.

Od pokoleń w Rozmierce w kapliczce jest figura św. Jana Nepomucena ? świętego w dawnych czasach bardzo popularnego na Śląsku i w Czechach. Dawniej do świętego Jana Nepomucena nasi przodkowie regularnie modlili się i prosili o łaski. W dzisiejszych czasach ten święty jest trochę zapomniany.
Z czasem figura znajdująca się w Rozmierce wyniszczała i była tak brudna, że po remoncie kapliczki została przeniesiona w inne miejsce.
Po kilkunastu latach członkowie Grupy Odnowy Wsi we współpracy z proboszczem Rozmierzy ks. Andrzejem Kowolikiem, w 2012 roku zdecydowali się na renowację figury. Jej odnowienia podjęła się konserwator zabytków Dorota Gryczewska z Sidziny. Wykonano także ozdobną kratę do niszy, w której znajduje się święty.
Dnia 20 maja 2012 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i przeniesienia figury św. Jana Nepomucena. W trakcie nabożeństwa majowego figura została na nowo poświęcona, a zgromadzeni wierni modlili się i śpiewali do św. Jana Nepomucena. Potem czterech strażaków OSP w asyście członków zespołu ?Silesia? oraz licznych wiernych uroczyście przeniosło figurę w procesji na stare miejsce w kapliczce. Renowację figury sfinansowano z datków mieszkańców i funduszy z zewnątrz. Prace zostały dofinansowane przez Fundację "Aktywni w Regionie" - Grupa Górażdże.

Rozmierka nie posiadała kościoła do 1982 roku. W kapliczce odprawiano nabożeństwa maryjne w maju i różańcowe w październiku, a od 1980 roku regularnie co czwartek odprawiano Mszę Świętą w której uczestniczyli liczni mieszkańcy. Przez długie lata kapliczką opiekowała się Hildegarda Kaczmarczyk mieszkanka Rozmierki, która z wielkim zaangażowaniem sprzątała, stroiła i dbała o kapliczkę. Dzwonnica jest z jednych najstarszych obiektów na terenie wsi. Po dzień dzisiejszy przechodzący mieszkańcy obok kapliczki czynią znak krzyża i też wchodzą się pomodlić. Kapliczką opiekuje się dzisiaj rodzina Zimoń.

Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik