Jesteś tutaj

Dzień zadumy i wspomnień zmarłych

Cmentarz parafialny w Rozmierzy

Jak co roku w dniu 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych.
To jest wielowiekowa tradycja w Kościele Rzymskokatolickim.

W tym dniu groby na cmentarzach są odświętnie przystrojone i pali się na nich mnóstwo zniczy.
Są odprawiane msze święte i nabożeństwa oraz odwiedzany na cmentarzu groby naszych bliskich, przyjaciół i znajomych.
Za nich się modlimy oraz wspominamy tych, którzy odeszli.
Następnego dnia obchodzimy Dzień Zadusznych. Przychodzimy na kościoła i na cmentarz odwiedzając groby naszych krewnych, znajomych i często te zapomniane.

Dzień 1 listopada jest to z najważniejszych świąt w kościele rzymskokatolickim. Od wieków w tym dniu odprawiane są msze święte w kościołach i nabożeństwa na cmentarzach. Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.
Święto wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie za wiarę, a których nie wspomniano ani w martyrologiach, ani w kanonie Mszy Świętej.
Pierwotnie to święto było obchodzone 13 maja. W IV wieku rozpowszechniło się przenoszenie relikwii świętych w inne miejsca. W ten sposób Kościół chciał podkreślić, że święci są jego własnością. W 610 roku papież Bonifacy IV (ur. ok. 550 r. zm. 8 maja 615 r.) otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon i kazał tam złożyć liczne relikwie świętych. Pogańska świątynia papież nakazał zamienić na kościół. Został poświęcony pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom w dniu 13 maja.
Papież Grzegorz III (papież w okresie od 18 marca 731 r. do 28 listopada 741 r.) w 731 r. przeniósł uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. Powodem były trudności z wyżywieniem rzeszy pielgrzymów przybywający do Rzymu każdego roku wiosną.
W 837 r. papież Grzegorz IV (papież w okresie od grudnia 827 r. do 25 stycznia 844 r.). wydał rozporządzenie, aby 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła Katolickiego.
W Polsce dzień 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu wiele osób podróżuje nawet w odległe miejsca, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby zapalić znicze, ozdobić groby kwiatami i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. Święto ma charakter religijny, głównie Kościoła katolickiego. Wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii, także odwiedza groby swoich bliskich i przyjaciół. Jest to wyraz pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Następnego dnia 2 listopada obchodzone jest Dzień Zaduszny. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata. Katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary przebywają teraz w czyśćcu.
W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia zapalamy znicze na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców i ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych.
Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon/Odylon (ur. ok. 962 r. ? zm. 1 stycznia 1049 r.), opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych.
Opracował:
Piotr Smykała

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik