Jesteś tutaj

75 lat działalności Teatru z Rozmierzy

To już 75 lat działalności, można nazwać śmiało „Wielkiego” Amatorskiego Zespołu Teatralnego „Tradycja” w Rozmierzy, wioski położonej w gminie Strzelce Opolskie, w powiecie strzeleckim, w województwie opolskim.
Działalność teatru była możliwa zarówno dawniej, jak i obecnie tylko dzięki zaangażowaniu społeczności tej niewielkiej wioski.
Przez 75 lat działalności na deskach tego teatru dziesiątki osób miały okazję zaprezentować swoje talenty teatralne, a sam teatr wpisał się na trwałe w dzieje wsi i regionu.
Fakt, że zespół teatralny działa od 75 lat w Rozmierzy, jest swego rodzaju fenomenem, zjawiskiem szczególnym i rzadko spotykanym w środowisku wiejskim.
Początki działalności zespołu teatralnego były spontaniczne. Zespół powstał dzięki inicjatywie Franciszka Klyszcza (1927–2002) dla „poprawienia bytu” klubu sportowego LZS Rozmierz. Dzięki inicjatorowi miejscowa młodzież z dnia na dzień stała się aktorami, co im się spodobało, bo na scenie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami aktorskimi przed liczną widownią. Pierwszy występ zespołu teatralnego miał miejsce w Rozmierzy w 1949 roku. Teatr od początku istnienia nosił nazwę Amatorski Teatr z Rozmierzy. Zmiana nazwy nastąpiła po wielu latach funkcjonowania. W XXI w. teatr przyjął nazwę Amatorski Zespół Teatralny „Tradycja” z Rozmierzy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w pobliskiej Rozmierce działał również Amatorski Teatr. Najpierw w latach 50. XX w. prowadził go krótko Franciszek Mróz (właś. Sebald Franz Mross), a w latach 1963–1973 Piotr Długosz. W tym teatrze aktorami byli m.in.: Piotr Długosz, Maria Tarlińska, Anna Waloszek, Helena Gorgosz, Ernest Gorgosz, Rozwita Biszof, Maria Janoszka, Adela Kusidło, Barbara Gabor, Jerzy Gabor, Józef Kozioł, Franciszek Oczko, Jan Maciołek oraz Henryk Biniek, który też grał w teatrze w Rozmierzy. W 1963 r. teatr z Rozmierki wystawił jednoaktową komedię Henryka Sienkiewicza pt. „Zagłoba swatem”. W 1972 r. teatr z Rozmierki zdobył I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych w Opolu za sztukę pt. „Wuj z Ameryki”. Piotr Długosz od 1974 r. mieszkał w Rozmierzy. W 1976 r. napisał pracę dyplomową o Amatorskim Teatrze z Rozmierzy, która jest świetnym dokumentem opisującym działalność kulturalną w Rozmierzy. Autor pracy był działaczem ZSMP, członkiem zarządu ZM-G i radnym gminy w Strzelcach Opolskich.

Uroczystości jubileuszowe teatru z Rozmierzy rozpoczęły się mszą św. za obecnych i zmarłych członków teatru oraz ich rodzin w kościele w Suchej. Mszę św. odprawili trzech kapłanów: ks. prof. dr hab. Marek Lis, ks. prof. dr hab. Norbert Widok i ks. Daniel Chudala rodem z Rozmierzy i były aktor teatru. Po mszy św. ks. Daniel odczytał podziękowanie i gratulacje biskupa opolskiego Andrzeja Czai.

Dalsze uroczystości odbyły się w świetlicy wiejskiej w Rozmierzy, gdzie aktor Patryk Klos wszystkich serdecznie przywitał oraz przypomniał krótko historię działalności teatru.
Następnie został zaprezentowany stary film dokumentalny o Teatrze w reżyserii i scenariusza Andrzeja Fidyka pt. „Ich teatr” z 1984 roku.
Na okoliczność jubileuszu 75-lecia istnienia teatru została napisana sztuka pt. „Tam, gdzie nie pada” przez pisarza i tłumacza dr Michaela Sowę.
Sztuka teatralna na podstawie jego książki pod tym samym tytułem wydanej w 2021 r. przez wydawnictwo Lira. W przedstawieniu wystąpili w rolach: Krzysztof Gatner – ojciec rodziny Piotr Porada, Weronika Roesner – żona Piotra, Rozalia Porada, Paweł Roesner– ojciec Piotra, Juliusz Porada, Marta Kampa – córka Poradów, Marysia, Piotr Ochmann – Hermann Albert von Posadowsky-Wehner, Dorota Urbańczyk – sąsiadka ze wsi Pykowa, Krzysztof Urbańczyk – Kot, narrator, Artur Glinka – franciszkanin Ojciec Leopold Moczygemba, Adrian Nieświec – Arnold Szpyra zarządca majątku płużnickiego właściciela von Posadowsky-Wehner, Michael Bytomski – agent migracyjny Julius Heinrich Schüler, Wojciech ,,Albert” Witezy, Paweł Foltyn, Adam Gabor, Paulina Foltyn, Kinga Klos, Józef Klos, Nikodem Klos, Tobiasz Klos, Grzegorz Hałek, Tomasz Hałek, Franciszek Hałek, Jan Hałek, Maciej Foltyn, Marcin Roesner, Grzegorz Roesner, Nikola Niepala, Aleksandra Witezy-Gajda, Adam Grünert, Patryk Klos, Teresa Chudala – Płużniczanie w Teksasie. Natomiast w humoresce pt. „Ciotki na wydaniu” (humoreska wystawiona po śląsku) wystąpili w rolach: Maciej Foltyn – ciotka Marika, Adam Grünert – posłaniec Michoł, Marcin Roesner – ciotka Magda, Nikola Niepala – Maniusia i Grzegorz Roesner – narzeczony Ziga.
Po wystawionej sztuce i humoresce przedstawiciele Gminy i Miasta Strzelce Opolskie, Powiatu Strzeleckiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Strzeleckiego Ośrodka Kultury złożyli życzenia i gratulacje. Aktor i muzyk Wojciech Witezy został nagrodzony odznaką Zasłużony dla Województwa Opolskiego. Podziękowania i życzenia za 25 lat pracy w teatrze otrzymała kierowniczka Teresa Chudala od zespołu teatralnego oraz widowni, która długo klaskała gromkimi brawami.
W trakcie uroczystości podpisano wniosek w pisania Teatru z Rozmierzy na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowe.
Następnie prowadzący, aktor Patryk Klos podziękował wszystkim organizacjom i osobą oraz firmom, którzy wsparli i pomogli z organizować jubileuszowe uroczystości.
Na koniec odbyła się biesiada z poczęstunkiem dla wszystkich uczestników uroczystości.
W niedzielę 22 września 2024 r. o godz. 18,00 wystawiono ten samą sztukę i humoreskę dla mieszkańców i przybyłych z bliska i daleka gości.
Sala świetlicy pękała szwach – było tyle osób, że z trudem można było się przecisnąć. Ale było warto spędzić niedzielny wieczór w Rozmierzy.
Widownia świetnie się bawiła i śmiechu w tracie granie aktorów było co nie miara.

Po występie aktorów na deskach sceny prowadzący aktor Patryk Klos wszystkich podziękował za wsparcie i pomoc dla Teatru z Rozmierzy.
Widownia na stojąco podziękowała gromkimi brawami za trud i pracę oraz wspaniały występ członków Teatru. Potem odbyła się biesiada z poczęstunkiem dla wszystkich.
Na okoliczność jubileuszu 75-lecia istnienia teatru została wydana książka pt. 75 lat „Wielkiego” Amatorskiego Zespołu Teatralnego „Tradycja” z Rozmierzy, wybito pamiątkowy medal, wydano trzy bloki pamiątkowych znaczków pocztowych oraz magnesy.
Uroczystości odbyły się 21 i 22 września 2024 r. w Suchej i Rozmierzy.
Życzymy następnych wiele lat występów na deskach sceny i sukcesów.

Opracował: Piotr Smykała

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik

Błąd | Oficjalna strona wsi Rozmierka

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.
slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Komunikat o błędzie

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer