ROZMIERKA - oficjalna strona wsi

ROZMIERKA

NAPISZ DO NAS!  Rozmierka - Mail

ZAOBSERWUJ NAS!  Rozmierka - Facebook

Rozmierka Herb
20 marca 2025

Galeria zdjęć

Ród von Colonna w latach 1685-1703

Był to stary tyrolski ród rycerski. 

Pierwsze informacje źródłowe o tym rodzie pochodzą już z XII wieku. W 1142 r. został wymieniony Rupert von Fels vel Voels. 

Pod koniec XV wieku jeden z przedstawicieli rodu, Leonard Fels, za zasługi wojenne we Włoszech otrzymał tytuł barona oraz, od admirała rzymskiego Marco Colonny, akt przyjęcia do rodu Colonnów z prawem używania nazwiska i herbu Colonnów. 

Od tego czasu ród nosił nazwisko Colonna-Fels.W drugiej połowie XVI wieku Caspar II von Colonna-Fels kupił posiadłości na terenie dzisiejszych Czech. Jego wnuk Caspar III (1594-1666), syn Leonarda, w połowie XVII wieku, częściowo dzięki małżeństwu oraz poprzez nabycie majątków, wszedł w posiadanie wielkich dóbr na Śląsku. 

Caspar III Colonna 8 października 1656 r. uzyskał tytuł czeskiego hrabiego. Był właścicielem Toszka (Tost), Pyskowic (Peiskretscham) i Strzelec Wielkich (Gross Strehlitz).  Następnym właścicielem był syn Caspara III, Karl Gustaw von Colonna ( 1630-1686), który w 1665 r. kupił Krośnicę (Kroschnitz) i Borycz (Boritsch) oraz Grodzisko (Grodisko) wraz folwarkiem, Zawadę, Banatki, Kadłub (Kadlub). 

W 1685 r. zakupił też od Anny Borzinsky z d. Rapatzky wioski: Rozmierka (Klein Rosmiers) wraz z majątkiem, Kuźnie (Kuznie), Jędrynie (Jendrin), Osiek (Oschietzka) i folwark Kosice (Koschütz) za 16 tys. talarów. Po jego śmierci, w latach 1686-1695 posiadłości przejęła wdowa Margarethe von Schellendorf.Potem właścicielem posiadłości strzeleckich został syn Karla Gustawa, Graf Karl Leonard Samuel von Colonna (1674-1752), komornik cesarski i asesor sądu ziemskiego. 

Jego brat, Graf Christoph Leopold von Colonna (1667-1755), był właścicielem dóbr toszecko-pyskowickich, do niego także należała Krośnica (Kroschnitz) i Borycz (Boritsch) oraz Grodzisko (Grodisko) wraz folwarkiem, Zawada, Banatki, Rozmierz (Gross Rosmierz) i Rozmierka (Klein Rosmierz). 5 listopada 1703 r. Graf Christoph Leopold von Colonna sprzedał podstrzeleckie wioski mężowi swojej siostry Agnes Eleonory, baronowi Johannowi Dittrich von Peterswaldsky.

Przedostatnim właścicielem dóbr strzeleckich w latach 1752-1761 był Norbert Waclaw Franz von Colonna (1706-1761), który był także radcą rejencji w Brzegu (Brieg). Po jego śmierci krótko posiadłościami zarządzała w 1761 r. jego żona Sidonie von Soregi.

Ostatnim właścicielem a zarazem ostatnim męskim przedstawicielem tego rodu był Philipp von Colonna (1755-1807). 

Do czasu uzyskania pełnoletności ogromnym majątkiem zarządzał Franz von Haraschowsky (1726-1806), który był też jego najbliższym przyjacielem i doradcą. Philipp von Colonna zmarł 9 lipca 1807 r. w czasie podróży po Węgrzech. Testamentu nie pozostawił. Jego potężny majątek w chwili śmierci był obliczony na ok. 3 miliony talarów. Po długim okresie rządzenia rodu von Colonna wszystkie dobra wraz ze śmiercią ostatniego właściciela przeszły w drodze spadku na inne rody szlacheckie.

 

Opracował: Piotr Smykała

Bibliografia:

http://www.dokumentyslaska.pl/blazek/herby/litera%20c/colonna.html

Nowack A., Die Reichsgrafen Colonna, Freiherrn von Fels auf Gross Strehlitz, Tost und Tworog in Oberschlesien, Gross Strehlitz 1902

Sękowski R., Herbarz szlachty śląskiej tom I, Katowice 2002

Smykała P., Rozmierz 1256-2006, Opole 2006

Smykała P., Dolna biskupa Cedzicha, Wydawnictwo Silesiana 2008

Smykała P., Grodzisko 1429-2009, Opole 2009

Smykała P., Krośnica i Borycz. Kościół i parafia, Opole 2012

ROZMIERKA

Malownicza wieś położona w północno-zachodniej części Gminy Strzelce Opolskie, w województwie opolskim. Jest jedną z najstarszych miejscowości w gminie, co świadczy o jej bogatej historii i tradycjach.

Rozmierka Herb

MENU

HISTORIA

SPOTKAJMY SIĘ

Rozmierka - Lokalizacja

Rozmierka - Lokalizacja Rozmierka, województwo opolskie

Rozmierka - Mail

Rozmierka - Facebook

created with Słoneccy.pl Strony internetowe by Słoneccy.pl